SLÁDKOVIA PLZEŇSKÉHO PRAZDROJA UVARILI SPOLU SO ŠTUDENTMI ZAMATOVÝ LEŽIAK
„Chceli sme pripomenúť dôležitú rolu študentov, ktorých novembrová demonštrácia pred 30 rokmi definitívne naštartovala zmeny k demokracii. Preto sme sa rozhodli uvariť pivo s tými, ktorí študujú dnes. Oslovili sme študentov z odboru biotechnológie z Vysokej školy chemicko-technologické v Prahe a aj tých zo Střední průmyslové školy potravinářských technologií v Podskalské ulici, či by s nami chceli uvariť pivo k pripomenutiu Zamatovej revolúcie,“ hovorí Daniel Urban, sládok Plzeňského Prazdroja, ktorý bol v roku 1989 sám študentom odboru kvasná technológia a výroba piva na strednej škole Podskalská v Prahe.
Receptúra ležiaku symbolicky odkazuje priamo k 17. novembru 1989. „Zamatový ležiak je jedenástka, jeho farba má 17 jednotiek ECB a je to teda svetlé, pekne sýte pivo. Na stupnici horkosti má 30 jednotiek, presne toľko, koľko rokov uplynulo od Zamatovej revolúcie. Ide o strednú horkosť, ktorá sa krásne hodí k symbolickej stupňovitosti aj k farbe. A aby symbolika bola úplná, uvarili sme spolu 1989 hektolitrov tohto piva,“ hovorí Daniel Urban. K výrobe ležiaku sládkovia a študenti použili dva české chmele – Rubín a Harmonie, ktoré mu dávajú miernu bylinno-chmeľovú vôňu.
Pivo sa varilo hneď na troch miestach – v Plzeňskom Prazdroji a tiež v skúšobných varniach oboch škôl. Z každej školy sa varenia zúčastnili štyria študenti starší ako 18 rokov. „Toto bola ideálna forma prípravy pre profesiu budúceho sládka, mali sme možnosť vidieť reálnu prevádzku vo veľkom pivovare. Ja som ho zároveň mohol porovnávať s vlastnými skúsenosťami z domova, kde si varím pivo, predovšetkým špeciály ako IPA alebo Summer Ale,“ komentuje varenie František Szilvási, študent nadväzujúceho magisterského štúdia, obor biotechnológia a bioinžinierstvo na VŠCHT Praha, ktorý sa spoločného varenia zúčastnil.
„Touto netradičnou spoluprácou sme zároveň chceli ukázať, že i v dnešnej dobe je o tradičné remeslo sládka záujem, a to nielen medzi vysokoškolákmi, ale i stredoškolákmi,“ hovorí Oldřich Koza, pedagóg na Strednej priemyselnej škole potravinárskych technológií Podskalská.